Bieganie

Początkujący sportowcy są przekonani, że po pewnym czasie będą w stanie pokonywać dalsze dystanse, a czas potrzebny do pokonania określonych odcinków ulegnie skróceniu. Niestety, nie wszyscy są zadowoleni z dokonanych postępów. Warto zatem zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można poprawić osiągnięcia w joggingu. Na początku należy zwrócić uwagę na posiłki. Nie chodzi jednak o stosowanie właściwej diety, ale o to, żeby powstrzymać się z jedzeniem przynajmniej na godzinę przed rozpoczęciem biegania. Jeżeli organizm jest zajęty trawieniem pożywienia, to ma mniej energii na wysiłek fizyczny.

Kolejna bardzo ważna kwestia to odpowiednia rozgrzewka. Musi ona trwać minimum 5 minut, ale nie może być zbyt męcząca. Rozgrzewką może być spokojny chłód, a następnie trucht. Po zakończeniu treningu także warto przejść od szybkiego biegu do normalnego chodu przez trucht.

Oprócz tego niezbędne jest dobre obuwie. Ceny butów do biegania o dobrej jakości rozpoczynają się od 300 złotych, ale niekiedy można kupić je taniej, na przykład na wyprzedażach. Nie warto oszczędzać na obuwiu, ponieważ ma ono wpływ nie tylko na osiągnięcia sportowe, ale i na zdrowie biegacza.

Oczywiście, bardzo ważna jest także odpowiednia technika biegu. Biegacz powinien mieć głową skierowaną przed siebie i nieznacznie wypiętą klatkę piersiową. W ten sposób do organizmu dociera większa ilość tlenu. Ramiona mają być delikatnie napięte i ułożone w kącie prostym. W przypadku kolan należy zwrócić uwagę na to, aby nie podnosić ich zbyt wysoko, ponieważ w ten sposób traci się więcej energii..

Skomentuj


O nas

Naszym celem jest popularyzacja wiedzy na temat uprawiania sportu i wszystkich aspektów z tym związanych. Takich jak odżywianie, trening itp.

Newsletter