Jazda konna

Jazda konna to wyjątkowy sport, ponieważ wiąże się z kontaktem z żywym zwierzęciem. Opanowanie takich umiejętności jak jazda galopem czy skoki przez przeszkody wymaga przede wszystkim długich treningów, ale istnieje kilka ćwiczeń na równowagę, które mogą w tym pomóc oraz ograniczyć ryzyko upadków.

Pierwsze z nich to klepanie konia po łopatce i zadzie oraz dotykanie uszu. Takie ćwiczenie oswaja z koniem oraz ułatwia zachowanie równowagi. Podczas wykonywania go nogi powinny znajdować się w strzemionach. Bardzo dobrym ćwiczeniem na równowagę i orientację przestrzenną są skrętoskłony tułowia wraz z dotykaniem kolana i kostki. Prawa ręka dotyka lewego kolana, a później kostki, po czym następuje zmiana ręki. Koordynację poprawi także naprzemienne krążenie rąk. Jedna wykonuje ruch do przodu, natomiast druga do tyłu.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na ćwiczenia, które uniezależniają pracę jednych partii ciała od pozostałych. Początkujący jeźdźcy często wykonują ruch całym ciałem, gdy chcą odwrócić głowę. Ćwiczenie eliminujące ten nawyk polega na wykonywaniu obrotów głową w prawo i w lewo. Jeździec musi mieć złączone łopatki, a ręce powinny znajdować się na dłoniach. Ćwiczenie najlepiej wykonywać bez strzemion.

Chociaż początkowo może się wydawać, że takie ćwiczenia są nudne i nie mają większego znaczenia, jednak osoby, które poświęciły na nie trochę czasu twierdzą, że efekty są naprawdę satysfakcjonujące. Jeździec ma lepszą równowagę i koordynację, dlatego znacznie pewniej czuje się w siodle.

Skomentuj


O nas

Naszym celem jest popularyzacja wiedzy na temat uprawiania sportu i wszystkich aspektów z tym związanych. Takich jak odżywianie, trening itp.

Newsletter