Kolarstwo

Kolarstwo to sport, który cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Ci, którzy dopiero zaczynają go uprawiać, nierzadko zastanawiają się, w jaki sposób poprawić osiągane przez siebie rezultaty. W przypadku kolarstwa warto zwrócić szczególną uwagę na technikę jazdy, Istnieje kilka ćwiczeń, które wykorzystuje się w celu doskonalenia techniki pedałowania. Pierwsze z nich określa się jako „idealne kółka”. Należy przeciągnąć pedał przez najniższe, martwe położenie, tak jakby zdrapywało się z podeszwy buta błoto. Ruch rozpoczyna się przy poziomym położeniu korby. W trakcie przeciągania pedału można wyobrazić sobie, że stoi się na beczce, którą pragnie się wprawić w ruch. Należy rozpocząć nacisk napadał, gdy jest położony na godzinie 10, a następnie kontynuować do godziny 3.

Kolejne ćwiczenia to zjazdy na miękkim przełożeniu. Podczas zjazdu trzeba dobrać miękkie położenie, które przy zwiększaniu kadencji do 130 - 150 obrotów na minutę będzie stawiało tylko niewielki opór. Ćwiczenie ma na celu opanowanie umiejętności miękkiego przechodzenia przez martwe położenie pedałów.

Następne ćwiczenie, czyli pedałowanie jedną nogą, najlepiej wykonywać na rolkach. Jedna noga jest umieszczona na pedale, natomiast druga na uchwycie koła. W ten sposób rowerzysta uczy się, jak w pełni wykorzystać cały obrót pedałami oraz równomiernie rozłożyć siły.

Istnieje jeszcze kilka ćwiczeń, które doskonalą technikę jazdy. Warto poświęcić na nie trochę czasu, mając na uwadze ich korzystny wpływ na osiągane rezultaty.

Skomentuj


O nas

Naszym celem jest popularyzacja wiedzy na temat uprawiania sportu i wszystkich aspektów z tym związanych. Takich jak odżywianie, trening itp.

Newsletter