Pływanie

Opanowanie umiejętności pływania różnymi stylami to dla pasjonatów tego sportu dopiero początek. Wiele osób dąży do tego, aby osiągnąć jak najlepszą szybkość pływania. Istnieje kilka sposobów na to, aby ułatwić sobie realizację tego celu.

Wbrew pozorom nie należy koncentrować się na nogach, ponieważ znacznie większy wpływ na prędkość mają mięśnie brzucha i grzbietu. Poprzez wzmocnienie tych partii ciała można uzyskać lepsze napięcia całego tułowia, a tym samym poprawić efektywność pływania. We wzmocnieniu mięśni brzucha i grzbietu pomogą odpowiednie ćwiczenia. Pierwsze z nich wykonuje się płynąc na brzuchu z lekko zanurzoną w wodzie deską. Deska powinna być trzymana przed sobą obiema rękami, w pozycji pionowej. Stawiany przez nią opór zmusza do mocniejszej pracy nogami, a to prowadzi do uruchomienia różnych warstwy mięśni grzbietu. Istnieje także trudniejsza wersja tego ćwiczenia, którą wykonuje się leżąc na plecach. Ramiona są wyciągnięte w stronę sufitu, a ruch odbywa się wyłącznie dzięki silnemu ruchowi nóg. We wzmocnieniu mięśni brzucha i tułowia pomaga również pływanie samymi nogami do żaby albo kraula. Głowa powinna być wówczas wysunięta nad lustro wody, natomiast dłonie najlepiej jest złączyć, na przykład kciukami.

Oczywiście, w uzyskaniu lepszej prędkości może pomóc także rywalizacja z innymi pływakami. Chociaż pływanie jest sportem, który zazwyczaj uprawia się indywidualnie, to warto wybierać się na basen w towarzystwie osób, które również dążą do poprawy swoich wyników.

Skomentuj


O nas

Naszym celem jest popularyzacja wiedzy na temat uprawiania sportu i wszystkich aspektów z tym związanych. Takich jak odżywianie, trening itp.

Newsletter